303. Таіс Золотковська "Пиши"
"Пиши" Таіс Золотковської — цьогорічний нон-фікшн на українському ринку для тих, хто хоче стати письменником. Не читала нічого з творчості авторки, але знаю, що вона мала успішний досвід з NaNoWriMo, який, до слова, уже ось-ось почнеться.
Отож, про що ця книжка? Підзаголовок звучить як "Легкий шлях від ідеї до книжки" — і це уповні відображає її зміст. Тут ви знайдете поради, як шукати ідеї для творів, їх розвивати і потім видавати.
"Пиши" здебільшого зосереджується на питаннях мотивації та організації праці. Якщо це те, що ви шукаєте, тоді чудово. Мені ж не вистачило сухої теорії щодо технік письма, літературних прийомів і правил, де б говорилося, що важливо памʼятати, коли пишеш.
У кожному розділі лунає заклик: "Пиши! Пиши! Пиши!", який підкріплюється вправами на його тему. Тут ви дізнаєтеся, на чому писати, де писати, коли писати, в якому одязі і т.д. Тобто авторка пропонує різні прийоми, які допоможуть безпосередньо змусити тебе писати — й писати регулярно.
Книжка, здавалося б, невеличка. Тут великий кегль, абзацні відступи, поля — і при цьому все одно багато води. Я вже казала, коли оглядала "Велику магію" Елізабет Ґілберт, що страшенно ненавиджу це в нон-фікшені. Як не візьмуся за якусь перекладену книжку такого роду, то неодмінно має бути купа історій на історії, які будуть пояснювати сенс, ходячи навколо нього. Приклади — це добре. Але не треба перетворювати текст з корисною інформацією на телевізійне шоу.
Крім того, в книзі описуються заледве дотичні техніки. З одного боку, так, вони корисні, при чому для широкого кола задач, а з іншого, навіщо робити на них акцент? Коли читаєш про mind-mapping чи медитації, то починаєш засинати.
Для себе я виділила три найнасиченіші за ККІ розділи: "Структура", "Обставини" та "Діалоги". До речі, там і приклади були всі на місці. Особливо сподобався аутлайн історії про Лиса, в якому Таіс Золотковська покроково розписує, де має бути тривожний момент, усвідомлення перетворення персонажа і т.д.
Що ж до організації роботи, то мене зацікавив розділ "Канцтовари". Зокрема тому, що я сама використовую кілька інструментів, коли пишу.
Зошит у клітинку — мій фаворит для планування, структурування, записування ідей, малювання портретів персонажів та прописування сцен, на яких зависаєш. Тому так, абсолютно згодна з авторкою щодо магії зошитів і блокнотів.
При наборі на компʼютері останнім часом теж користуюся Ґуґл-диском, тому що: а) автоматичне збереження; б) текст знаходиться у хмарі, тобто можу мати до нього доступ з інших пристроїв; в) він у браузері, відтак менше перемикань. Просто Віндовс весь час засирається і при перемиканні програм починає свопитися. І ти йдеш і чистиш його. Гррр.
Ворд зручний у тому разі, коли в тебе є готовий або майже готовий текст, який треба відредагувати, відформатувати, перечитати, перевірити на помилки.
Писання вручну псує поставу? Ні, якщо писати не за столом, то звісно. Але я і на ноуті частіше пишу не за столом, аніж за ним. |
І третім в моєму арсеналі стоїть планшет, до якого навіть маю окрему клавіатуру. Я використовую програмку WriterP, і, якщо мені треба кудись піти і там працювати над матеріалом, не тягнучи на собі бандуру-ноут, то це саме те. Зокрема цей відгук я пишу на планшеті :)
Хочеться окремо похвалити оформлення книжки. Приваблива, змістовна обкладинка, використання підзаголовків і маркерованих списків, виділення основних моментів напівжирним, широкі береги, на яких можна писати свої примітки. А також веселі малюночки!
Таким чином у підсумку маємо:
if (you.liked("Велика магія")){
pyshy.buy();
pyshy.startReading();
}else{
pyshy.doNotBuy();
brendonSandersonLectures.watch();
}
Якщо ви не маєте зараз конкретних ідей, але дуже хочете написати роман/оповідання, почати писати (й продовжити) хоч щось, то "Пиши" ідеально для цього підходить. Ви зможете дізнатися, де шукати натхнення, як випрацювати звичку писати, як себе мотивувати й звідки брати матеріал як письменнику. Якщо ж у вас у голові вже сформувалася конкретна ідея, над якою ви плануєте працювати, і ви шукаєте шляхи, як найкраще й правильно її подати, то тут потрібної інформації ви знайдете зовсім трішки.
P.S. Коли читала про складання списку слів-паразитів, виникла ідея це автоматизувати за допомогою програми. Це геть нескладно, але треба підв’язати словник, щоб зводити слова до словникової форми. І подумати, що робити з власними назвами.
Колись редагувала оповідання одного автора, то він любив використовувати слово "красуватися" в описах. Попошукала я синоніми тоді. За рік читаю його оповідання на ЗФ і бачу, що позбувся він цього паразита. Одразу текст приємніший. :)
Коментарі
Дописати коментар