Читацькі підсумки 2020 року

 2020 видався вкрай непродуктивним. Я ще перехворіла на корону, досить неприємна річ, і загалом відчувала себе несфокусованою ні на чому. Тому так мало відгуків, хоча спробую декілька з них наздогнати. Частково ті відгуки, яких немає на щоденнику, присутні на Goodreads, на Телеграм-каналі або в рубриці "Що читала редакція Світу Фентезі".

Позитивна динаміка — прочитала більше книжок, ніж того року. Але купила або отримала в подарунок 92. І нові полички. Які вже заповнені. (Як це зупинити?)

У 2020 році не було помітних розчарувань, більше приємних відкриттів. Також підчитала трохи українського фентезі 2019 року. Читала також окремі оповідання (Едґар По, Кен Лю, "Меекхан" Веґнера) з нових збірочок і вірші ("Пісні тіней і порожнечі", "Календар" Іздрика, величезний том Стуса), але, як завжди, не вистачає мені терпіння прочитати всю збірку. З недочитаного на наступний рік лишилися "Одіссея" та четверта частина "Архіву Буресвітла".

Повний список літератури:

1. Террі Дієрі "Відпадні греки"
2. Террі Пратчетт "Батько Вепр"
3. Ірина Грабовська "Остання обитель бунтарства"
4. Eoin Colfer 'Highfire'
5. Майк Йогансен "Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію" (аудіокнига)
6. Наталія Матолінець "Академія Аматерасу"
7. Тетяна Давиденко "Країна призначення"
8. Зденєк Їротка "Сатурнін" (Комора)
9. Кен Фолетт "Вушко голки"
10. Євген Спірін "Морг. Історії луганського санітара"
11. Павло Дерев'янко "Аркан вовків"
12. Май Дзя "Дешифрувати" (Сафран)
13. Лу Юй "Чайний канон" (Сафран)
14. Мірослав Пошта "Мандрівки Гімалаями. Казки з Тибету, Бутану, Ладакху і Сіккіму" (Сафран)
15. Кетрін Вудфайн "Загадка механічного горобця"
16. Ричард Шеперд "Неприродні випадки"
17. Володимир Арєнєв "Сапієнси"
18. Nicole Glover 'The Conductors'
19. Дмитро Шурхало "Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники"
20. Chris Tullbane 'Investigation, Mediation, Vindication'
21. Chris Panatier 'The Phlebotomist'
22. Володимир Тихий, Валерій Пузік "Наші котики. Бліндаж"
23. Марко Вовчок "Емансипантка" (Комора)
24. Олександр Михед "Я змішаю твою кров із вугіллям"
25. Євген Лір "Степовий бог"
26. Daniel Polansky 'The Seventh Perfection'
27. Mary Robinette Kowal 'The Shades of Milk and Honey'
28. Яцек Денель "Кривоклят" (Комора) 
29. Нацуме Сосекі "Серце"
30. ДіБіСі П'єр "Вернон Господь Літтл"
31. "Інша оптика: ґендерні виклики сучасності"
32. "Українська держава — жорсткі уроки. Павло Скоропадський"
33. Джон Скалці "Зірковий агент"

Кілька тез за цим списком.

Видавництва 2020 року: "Комора" і "Сафран". У "Комори" прекрасний добір літератури, хоч усе греби. Зокрема, вони орієнтуються на малі європейські літератури, не забуваючи і про українську. "Сафран" видає книжок мало, але всі вони важливі для нашого ринку, адже не так часто в нас з'являється щось східне. Поки пропозиція сильно розпорошена між дитячою літературою і дуже серйозною (відносно старі писемні пам'ятки та наукові праці), але вже є і серединка із сюжетом ("Дешифрувати").

Платформа-відкриття: Netgalley. Призначена для блогерів і ЗМІ, дозволяє отримати безкоштовну електронну копію книжки до її офіційного релізу в обмін на рецензію. Таким чином я прочитала все англійське з цього списку, крім пункту 27.

Найкраще з прочитаного: Яцек Денель "Кривоклят", Майк Йогансен "Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести", Олександр Михед "Я змішаю твою кров із вугіллям. Як зрозуміти український Схід",  Євген Спірін "Морг. Записки луганського санітара".

Стилістичний смаколик: Май Дзя "Дешифрувати" (детальніше є у відгуку).
Філігранна робота з персонажами: Eoin Colfer 'Highfire'.

Українське фентезі (вибір): Павло Дерев'янко "Аркан вовків".

Стильно, з гумором, для хорошого настрою: Террі Пратчетт "Батько Вепр", Зденєк Їротка "Сатурнін", Майк Йогансен "Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести", Тетяна Давиденко "Країна призначення". Гумор трішки простіший: Eoin Colfer 'Highfire'. Іще простіший: Джон Скалці "Зірковий агент". 

Книжка, яку читати в спеку або з температурою: Євген Лір "Степовий бог".

Найхимерніша книжка, яку я прочитала: ДіБіСі П'єр "Вернон Господь Літтл".

Список мальописів:

1. Біллі Віллінґем "Казки. Том 2: Хутір тварин"
2. Скотт Снайдер "Бетмен. Книга 4: Нульовий рік — таємне місто"
3. Іман Тадайон, Таня Приймич "Захисник вогню"
4. Кійохара Аяцуджі "Інша. Том 1"
5. Діас Каналес "Блексед. Книга 2"
6. Олександр Корешков "Серед овець. Випуск 4"
7. Sarah Andersen 'Fangs'
8. Камоме Шірахама "Ательє чаклунських капелюхів. Том 1"
9. Тоні Валенте "Радіант. Том 1"
10. "Тільки я візьму новий рівень. Том 1"
11. "Відьмак. Дім зі скла"
12. Дарця Зіронька, Олекса Чорний "Характерник. Випуск 1"
13. Кійохара Аяцуджі "Інша. Том 2"

Майже нічого коментувати, окрім того, що радію тому, що манґа українською була поставлена на конвеєр. З усіх новинок найбільше сподобалися "Інша" та "Ательє чаклунських капелюхів". Також хочеться окремо поаплодувати перекладачу "Радіанта", бо в пана є неабияке почуття гумору. Хоча сама серія не на мій смак.

Плани на 2021

Є бажання повернутися до джерел. Зараз дочитую "Одіссею" та "Старшу Едду", планую далі прочитати точно "Легенду про Сіґурда і Ґудрун", можливо, ще Чосера і щось дотичне до грецьких міфів.

У 2021 році буду знову наздоганяти українську фантастику. Тут цілий список вже назбирався: "Керамічні серця" Наталії Матолінець, "Машина" Дарії Піскозуб, другий "Леобург" Ірини Грабовської, "Тенета війни" Павла Дерев'янка. Із першої лінійки "Дому Химер" також лишився "Знак Єви" Алевтіни Шавлач. І ще ж "Інша Марія" виходить, якою я неабияк заінтригована.

Й на тому все. Бо вже виглядає нелегко. Все одно на якомусь моменті зламаюся і буду читати якусь підліткову невибагливу зарубіжну фентезюху або детективчик.

Ледь не забула! Цього року постараюся записувати прочитані фанфіки, яких я читаю, до свого сорому, дуже багато (зараз фендом ГП: Северітус, Драміона, ГП в Слизерині, мандри в часі). Користуюся для цього додатком для Android "Мементо", який дозволяє легко створювати користувацькі бази даних. Кожен фанфік має рейтинг від 1 до 5, але не на позначення "сподобався/не сподобався", а "перечити/не перечитати", де 5 — точно перечитати, 1 — не буду перечитувати. Також можна додавати теги, що суперзручно для подальшої фільтрації. Наприклад, можна швидко вивести весь Северітус, який я точно захочу перечитати. Крім того, базу можна експортувати в Google-таблиці. І схожу базу завела для оповідань, але без позначки для перечитування.

Коментарі

Популярні публікації