352. "Старша Едда"

2021 рік обіцяє бути максимально фольклорним. Я вже познайомилася з китайськими легендами-казками, зі шведським фентезі із скандинавською міфологією, тож настав час для вінця цієї ходи — "Старшої Едди".

"Старша Едда" — це найдавніша писемна пам'ятка ісландського епосу. Її ще називають "Поетичною Еддою", адже вона подана у віршованій формі, на відміну від "Молодшої Едди" — "Прозової". 

"Старша Едда" — це ваш вступ до скандивської міфології. Вона умовно поділена на дві частини: пісні про богів та пісні про героїв. Якщо в першій частині ми дізнаємося про створення світу та прийдешній Раґнарьок, про Одіна, Тора і Локі, то в другій частині почуємо про виправи Хельґі та Сіґурда, про прокляті скарби дракона Фафніра, про родову помсту та навіть фаталістичне кохання.

Я дуже рада нарешті познайомитися з цим пластом культури — та ще й не за спрощеними переказами, а за оригіналом, який переклав і докладно прокоментував Віталій Кривоніс. Звісно, можна почитати стислі і зрозуміліші сучасному читачу перекази, але фішкою оригіналу є саме стилістика, виражальні засоби, які використовуються в поезії "Старшої Едди". Наприклад, тут дуже багато кеннінґів (тропів, коли два і більше предмети співставляються, щоб описати третій) на позначення човна: "козел дерева", "морецап", "водокінь" тощо. Так само я не можу уявити собі "Одіссеї" без її пишних описів і прийомчиків, хоча фільм завжди буде простіший для сприйняття.

Окремо хочеться подякувати за коментарі. Тут їх два варіанти: зносками пояснюються кеннінґи та особи богів і героїв, а в кінці є стислий переказ з поясненнями до кожного поетичного твору. Вступ, звісно, теж вартий уваги. Обожнюю, коли вся необхідна інформація знаходиться просто в книжці.

Видавництво Жупанського обіцяє видати і "Молодшу Едду", що я з нетерпінням чекаю. Поки ж читну адаптацію Толкіна "Легенду про Сіґурда і Ґудрун". 

P.S. Даю посилання на сайт про Едду для тих, хто хоче подивитися, як це все приблизно виглядає: Старша Едда / edda.in.ua

Коментарі

Популярні публікації