Навіщо виписувати цитати

Читаючи книжку, я зазвичай помічаю кілька цитат. Це можуть бути просто вдалі думки, можуть бути описи, які мені сподобалися з літературної точки зору, можуть бути приклади поганого або хорошого письма. Можуть бути просто помітки цікавих сцен, які викликали сильні емоції.

Не всі з них потрапляють у кінцеві відгуки. Зазвичай 4 з 10 цитат я відкидаю одразу як непридатні фінального тексту.

Кадр з Youtube-каналу paperbackdreams


Але навіщо взагалі ці цитати потрібні?

Вперше я почала виписувати цитати для того, аби створити інтернет-присутність українських (власне українських і перекладних) книжок. У російськомовному і англомовному просторах можна знайти сайти, які збирають класні уривочки і сортують їх за книжками й авторами. Наприклад, "Пісня Льоду і Полум'я" Джорджа Мартіна — один із лідерів влучних цитат. Їх беруть на озброєння читачі-шанувальники, оглядачі, письменники, музиканти та різного роду контент-мейкери. Деякі цитати стають настільки впливовими, що починають з'являтися у піснях, серіалах, мальописах, літературі тощо. У такому випадку легкий доступ до цитати відіграє важливу роль.

Буває, ми прочитали книжку англійською (чи іншою) мовою і хочемо дізнатися, як цитата, яка нам сподобалась, звучить українською. Наприклад, ми хочемо процитувати її друзям, використати в публіцистичному тексті або взяти за епіграф. Якщо переклад книжки українською є, то ми не будемо спеціально її купувати, правда ж? Ми спробуємо знайти її вже виписаною кимось в інтернеті. 

При цьому не варто забувати, що найкраще зберігати цитату на повноцінному сайті (читацькому блозі, літературному порталі тощо), адже соцмережі, хоч і індексуються пошуковиками, можуть не потрапити в результати пошуку. Тим паче не потрапить в результати пошуку цитата з Телеграму :)

А ще пошуком цитат користуються перекладачі. Шкодуйте їхні нерви й виписуйте побільше: із класики, із класики жанру, із популярних творів.

Цитати для фендому
Висока цитованість твору дозволяє формувати фендом — активне коло шанувальників певного літературного твору або світу. “Я стріляю не рукою, я стріляю серцем”, — скаже вам фанат “Темної вежі” Кінга і побіжить звірятися, як звучала цитата повністю.

Цитати для книжкового оглядача або просто автора відгуку
а) Перегляд цитат, які ви заклали чи виписали, дозволяє впорядкувати думки про книжку, пригадати те, що ви забули, або переосмислити те, що вам впродовж читання здавалося хорошим або загалом чимось прикувало вашу увагу.

б) Одна або дві цитати в книжковому огляді можуть сказати більше, ніж це міг би зробити оглядач. За допомогою цитати можна як показати неперевершений стиль одного автора, так і поганенький — іншого.

Цитати для авторів-початківців
Ніхто не стане заперечувати, що письменнику потрібно багато читати. Але просте читання не допоможе розібратися, яким чином будуються тексти або застосовуються певні прийоми. Курси з креативного письма рекомендують занотовувати моменти, які вам здалися сильними, і намагатися повторити ефект.

Колись проходила курс зі створення літературного персонажа, і в завданні пропонували прочитати опис одного з Орвеллівських персонажів і побачити, як один абзац може створити чітке та яскраве враження про героя, задати певну вхідну точку для знайомства з ним. Не думаю, що повторити ефект мені вдалося, але я точно нагострила око на класні описи персонажів у книжках. Головне — щоб автори не забували їх підкріплювати впродовж розвитку сюжету!

Коментарі

Популярні публікації