30 книжок сучукрліту, переважно фантастичні

30 книжок, виданих за часів Незалежності. З гострими проблемами та дитячі, історичні та фантастичні, кумедні й сумні. Добірка тих українських книжок, які мені запам’яталися, у певний момент щось відкрили для мене та просто хороші.

* Книжки розташовані в тому порядку, як вони читалися.
** На огляд літературного процесу не претендую.


1. Володимир Лис "Маска" 

Захоплива авантюрна історія в історичних декораціях з детективною складовою про невловимого злочинця й ошуканця.

2. Володимир Лис "Острів Сильвестра"

Книжка, яка починається зі слів: "Сильвестр приплив на острів і застрелився". А ще тут є балакучі зайці.

3. Макс Кідрук "Бот"

Історія про програміста, код якого спричинився до створення свідомих лихих створінь. А ще тут є фрактали і пояснення, що це таке. Читала на першому курсі програмної інженерії. Фрактали знадобилися.

4. Володимир Аренєв "Душниця" *

Соціальна підліткова фантастика на тему смерті. А що як душу покійного родича можна впіймати в повітряну кульку і носити її з собою?

5. Наталя Савчук "Літописи Семисвіття. Діти переступу" *

Не побоюся цього слова, найкраще українське міфологічне фентезі.  Древні боги й культ матері (тут трішки матріархат), катання на Гадючому царі, персоніфіковані Лихо та Ляк, лад, який тримають Берегиня та Лярва, глибинна чуттєвість, що межує з сексуальністю, і повнокровна мова. Хутко побігли читати й вимагати в авторки другу частину!

6. Ігор Сілівра "Цепелін до Києва"

Де автор описує світ, в якому хтось наче спеціально блокує розвиток електрики. Для шанувальників детальних наукових припущень.

7. Володимир Аренєв "Порох із драконових кісток" *

Старшокласниця Марта викопує токсичні драконові кістки і збуває їх на чорному ринку. Але мова трошки про інше: про війну, яка простягає по тебе мацаки, про ненависть і формування образу ворога. Переживаю за кінець трилогії, який має поставити потужну крапку.

8. Сергій Оксеник "Лісом, небом, водою"

Пригоди і виживання підлітків на тлі екологічної катастрофи і мутованих казкових персонажів. Небезпечні жаби, вовкулаки, проблеми з чистою водою й польоти у ступі Баби-Яги гарантовано.

9. Ірина Даневська "Німецький принц Богуслав Радзивіл"

Захопливий художній життєпис литовського князя Богуслава Радзивіла.  Як ведеться у таких історіях про молодих шляхтичів, оповідь почнеться веселими походеньками по Європі, а закінчиться грандіозними баталіями на тлі повстання Богдана Хмельницького. А ще тут є чортяка Сакович. Абсолютно аморальний тип, але як же харизматично прописаний!
Відгук.

10. Ярослав Мельник "Маша, або постфашизм" *

У постфашиському суспільстві нової хвилі тварини важко працюють і йдуть на харч. Але хто такі тварини? Це люди з, вочевидь, раніше нижчої раси, яких тепер розводять, як скотину. Головний герой не проти й собі похрумтіти смаженими вушками сторів.  У газетах з'являється полеміка щодо того, як визначити ту межу: де закінчується тварина і починається людина. А герой починає відчувати людські почуття до своєї сторки Маші. Що переможе: кохання чи жорстокий устрій?  Роман, який рекомендую прочитати всім. Але він не для слабкодухих.
Відгук.

11. Володимир В'ятрович "За лаштунками Волині-43"

Невідома польсько-українська війна 1943 року з етнічними чистками в обидва боки.  В'ятрович аналізує, чому так сталося, чи був "найбільший" кривдник і як це питання впливає на сучасні стосунки між Україною та Польщею. 

12. Кузько Кузякін "Біла трішки чорна-пречорна книжка"

Книжка для молодших дітей про чорний та білий кольори з художньою ілюстрованою історією. Вона легко пояснить природу цих кольорів, поговорить про них в культурному контексті та навіть дасть можливість зробити кілька експериментів.

13. Артем Чапай "Тато в декреті"

Книжка про батьківство, славетний інститут бабусь та досвід чоловіка, який пішов у декрет для догляду за дитиною. Справжня українська екзотика.
Відгук.

14. Таня Малярчук "Mox Nox" *

Якщо любите вічні історії на кшталт "Маленького принца",  то "Mox Nox" вам неодмінно сподобається. Це напівказкова-напівпритчева книжка про спільноту кажанів, які мешкають у руїнах людського міста. Кажанка-підліток Тереза любить ставити незручні питання й від того наштовхується на несприйняття.  Чи достатньо їжі й тепла для щастя? Навіщо зневажати дружнього чужинця через відмінні кулінарні вподобання? І що таке насправді рай для кажана?

15. Наталія Матолінець "Гессі"

Непопулярна думка, але найкраща книжка з усіх виданих в авторки на цей момент. Лампові клаптикові історії, пов'язані спільним сюжетом і героїнею. Гестія Амалія живе у місті, дуже схожому на Львів, що повне прекрасних сукенок і різних смаколиків, від яких слина тече. Дивно, але чомусь лише вона одна досі переживає через смерть старшого брата. За допомогою чарівної камери Гессі спробує відповісти на питання, що таке щастя і ким вона є.  

16. Катерина Диса, Олена Бетлій та ін. "Живучи в модерному місті: Київ кінця ХІХ  - середини ХХ століть"

Збірка статей про київські путівники й парки, жіноче студентство і польську общину, про те, як самоварами боролися з алкоголізмом та захоплива історія з трамваями, яка заслуговує на окремий роман.

17. Тетяна Водотика "Простір можливостей. Україна в добу заліза та пари"

Ґрунтовне дослідження теми України другої половини ХІХ - початку ХХ століття. Хто вкладався і розвивав підприємництво, як будувалися залізниці, які виникали проблеми на фабриках та які нові розваги пропонував цей революційний час.
Відгук.

18. Світлана Тараторіна "Лазарус" *

Альтернативний Київ початку ХХ століття, зовсім незадовго до Першої світової війни. Справжній вулик, в якому живуть обіч і люди, і нечисть.  Убивство хлопчика, приписане водянику, запускає ланцюжок детективних справ, які, на перший погляд, між собою ніяк не пов'язані. Приїжджому сищику Тюрину доведеться з'ясувати, що це не так. "Лазарус" упевнено грається з реальними політичними подіями тієї доби, через нечисть передає становище різних націй та етносів в імперії та пропонує головному героєві відшукати власну ідентичність, як це зробили реальні люди тих часів.  А ще ви тут знайдете чимало цікавих міфів, один з яких про великого Змія. А для мене, як чернігівки, особливо приємно було побачити відомого чернігівського упиря з легенд.
Відгук.

19. Ірина Грабовська "Леобург"

У Данила зник дядько і залишив йому маєток під Києвом. Хто знав, що там він знайде вхід до паралельного світу, де живуть двійники.  Леобург — вільне місто науки і творчості, що розташувалося якраз між Українським королівством, Австро-Боснією та Російською імперією.  Данило займе місце свого двійника й у спробі знайти свого дядька вплутається у непросту історію, яка загрожує початком нової війни. І, як у кожному стімпанку, що себе поважає, тут викрадуть і розіб'ють дирижабль.

20. Тетяна Давиденко "Країна призначення"

Книга-трейвелог від імені ведмедя Степана, який пише своїй хазяйці листи з різних міст України та Європи. Він розповідає про краєвиди і готелі, історію та місцеві смаколики, музеї та архітектуру, не забуваючи цитувати Ірванця, Жадана, Ігоря-Антонича та інших поетів. Милі ілюстрації додають книзі плюсик до привабливості.
Відгук.

21. Павло Дерев'янко "Аркан вовків"

Коли неофіт просить порекомендувати українське фентезі, я завжди рекомендую "Аркан вовків".  У цьому світі зійшлося все:  альтернативна історія, за якою Гетьманщина вистояла й утвердилася в сильній державі, Сірий орден лицарів-характерників, український фольклор з легендами про вовків-перевертнів, козака Мамая та змія-Ґаада, шлях молодого воїна від наївного юнака до навченого життям і кров'ю чоловіка, а також вкраплення сучасних соціальних проблематик. І не забуваймо про дуби-автовідповідачі. Вони круті. 
Відгук.

22. Дмитро Шурхало "Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники"

Троє офіцерів-товаришів по службі, яких доля розвела по різні боки, або чому Маннергейму вдалося створити незалежну Фінляндію, а Скоропадському незалежну Україну — ні. Які перешкоди постали перед кожним діячем, в яких умовах вони працювали і за що боролися та яких трансформацій зазнали на шляху. Дмитру Шурхалу вдається легко й доступно пояснити ці моменти  й змалювати політичну картину тієї доби.

23. Євген Спірін "Морг. Історії луганського санітара"

Життєві байки про роботу луганського моргу з характерними яскравими кадрами, вічно несправною труповозкою, лайфгаками, як перенести тіло, якщо воно не влазить на ноші, та філософськими думками. Ким ти не був, бідняком чи крутеликом, а зрештою опинишся в самій майці  на самоті з труповозкою. Що стається з тілом після смерті? І як прибирати тіла, коли в місто приходить війна?
Відгук.

24. Євген Лір "Степовий бог"

Книжка, яка попри очевидну химерність нагадує мені мої підліткові роки. Усі ці групки неформалів, місто зі змістовною назвою Запропади, яке ніби завмерло в часі,  Нокіа Експрес М'юзік... Ех. Читала у велику спеку з відчуттям температури 37.0, то містично-фантазійний елемент зайшов на ура.

25. Артем Чапай "Вивітрювання"

Чи збережуть люди людяність, якщо одного дня більшість населення Землі просто вивітриться? Головному герою з коханою доведеться з'ясувати це на практиці. Ніжний апокаліпсис Артема Чапая місцями теплий і кумедний, а місцями по-реалістичному жаский.
Спільні читання.

26. Тетяна Вовк "88 орнаментів кімоно"

Українська колекціонерка кімоно уклала енциклопедію найвідоміших орнаментів, які можна зустріти не лише на традиційному японському одязі, а й на глиняних та інших виробах. До кожного візерунку додається коротке пояснення, коли й для чого використовується такий малюнок, фото з реального кімоно та схематичне зображення, а також дотичний вірш Кобаяші Ісси.
Відгук.

27. Горіха Зерня "Принцип втручання" *

Детектив про небайдужих людей, які мають сміливість втрутися, хай навіть їх ніхто про це не просив. Також це історія про співжиття на одній території тих, для кого війна вже скінчилася, і тих, для кого вона навіть не починалася. Сильний іронічний голос авторки вас приємно здивує.

28. Віра Агеєва "За лаштунками імперії" *

Збірка есе про українсько-російські відносини через призму літературних процесів. Вірі Агеєвій, як завжди, вдається захопити читача розповіддю про сміливих і роздвоєних українських письменників, пояснити, чому захоплення українським селом було політичним бунтарством, співставити такі різні шляхи сучасників Гоголя і Шевченка, донести великі зміни, які приніс модернізм та двадцяті. І зрештою показати на багатьох прикладах, що за кілька століть культурні дилеми в українсько-російській площині майже не змінилися. А ще тут є багато кумедних історій з епістолярними та газетними срачами, хабарями цензорам та прямими шпильками в бік російських шовіністів в п'єсах та романах.


Тут в мене список трохи обривається, хоча це геть не всі книжки сучасної української літератури, які я прочитала. Тому доповню його ще кількома іменами без хронології. 

29. Сергій Жадан "Життя Марії" та інші поезії

Музичний поет, якого люблю за пронизливі сюжети і образи, хоча вперше познайомалися з ним через прозу, коли слухала начитаний автором та Іреною Карпою уривок із "Депеш Мода" —  "Дорогі брати і сестри". Що ж до музики, то "Лінія Маннергейма" — моя улюблена пісня на його вірші. А от зі збірок саме "Життя Марії" захопила з презентації на Форумі видавців і не відпускала.  Щира і щемка. Рекомендую.

30. Марина Павленко "Русалонька із 7-В проти русалоньки із Білокрилівського лісу"

Підліткова книжка, з якої взявся мій нік) Семикласниця Софія випадково пробуджує древню богиню. І наступного дня в її класі з'являється красуня й розумниця Росава Підлісняк, якою захоплюються всі: вчителі, однокласники, сусіди, рідна тітка та навіть найвірніший друг. Здається, вона робить все можливе, щоб зробити Софійчине життя нестерпним. Та чого насправді прагне Білокрилівська русалка? Люблю цю книгу за атмосферний виклик дощу та малюнки в старому оформленні.

31. Олександр Михед "Я змішаю твою кров з вугіллям. Як зрозуміти український Схід" *

Чесно не розумію, як я могла забути включити цю книжку до основного списку, хоч і двічі переглядала прочитане за останні роки. Вона настільки окрема в своїй площині, що я на ній банально не спинилась. "Я змішаю твою кров з вугіллям" — знаковий нон-фікшн, який намагається відповісти на питання, чи є і яка вона донбаська ідентичність, що відрізняє цей регіон від інших і чи насправді ці відмінності такі світоглядно різні та чи можливе формування уніфікованої української ідентичності й на чому її будувати. Написана легко, з кількома підсюжетами та інтерв'ю з відомими східними діячами, попри все залишає по собі оптимістичне бачення.
Відгук.

ВІДЕО:





Коментарі

Популярні публікації