Підсумки читацького 2021 року і списки

Кількісно я прочитала більше, ніж сподівалася, хоча ця кількість багато в чому заповнювалася невеличкими книжками. Прочитане можна розділити на кілька категорій:

фольклор: казки, легенди, міфи, повчання; переважно східні, але й "Старшу Едду" я теж проковтнула із задоволенням;

класика/класичний автор: заповнюю прогалини; "Руфін і Прісцілла" Лесі Українки — вибух мозку в хорошому сенсі, люто рекомендую; "Венеційський купець" Шекспіра — здалося, що в примірнику від в-ва "Знання" не надто вправний переклад (але треба додатково це чекнути), найбільше запам'яталося, що єврей-лихвар має мотивацію, а не подається як абсолютне зло, тому що всі євреї і всі лихварі за природою лихі; "Кентерберійські оповіді" Чосера в перекладі Максима Стріхи — справжнісіньке задоволення! текст дуже легко читатиметься й нашим сучасникам: там є і кумедні історії, і драматичні, і сороміцькі. А ще, здається, саме з Чосера Пушкін стягнув сюжет для "Казки про царя Салтана"; "Хто вбив Паломіно Молеро?" Маріо Варгаса Льйоси — окейно, але не вразило, треба читати щось інше; і сюди все-таки впишу Юрія Косача з його "Володаркою Понтиди" — фантастична мова і плетиво історично-культурної гри. "Одіссею" так і не дочитала (в цьому році), ми з Одіссеєм нарешті доповзли до Ітаки, але я отримую величезну насолоду від образності: "Ледь із досвітньої мли заясніла Еос розоперста" — моє улюблене ) У книзі чимало описів бенкетів, будинків, різного начиння, це такий собі прото-Інстаграм. 

японщина: крім манґи, небагато. Це "88 орнаментів кімоно" Тетяни Вовк — хороша ознайомча енциклопедія японських візерунків і "Десять ночей снів" Нацуме Сосекі, які я пізніше хочу перечитати, бо попри невеликий обсяг, якісь відсилки вловила, якісь — ні. Також сюди нехай увійде Йоко Тавада з "Мемуарами білих ведмедів", які мені люб'язно позичила Люба з каналу "Любов до книг". Тавада пише двома мовами: японською і німецькою, й "Мемуари" якраз написані німецькою. Але стиль у неї прекрасний. Це книжка, де немає чіткої фінальної ідеї, але є певні мотиви, які присутні в усіх трьох частинах. Мені дуже сподобалось. Тут і магічний реалізм, і білі ведмеді, і багато невеличких фраз чи епізодів, за які можна чіплятися й думати далі. Також надкусила підручник "Методологія художнього перекладу" та допоміжну книжечку від американського перекладача Харукі Муракамі "Making Sense of Japanese", де автор дуже простими словами пояснює складні моменти японської граматики.

нон-фікшн для досліджень / зі сфери зацікавлень: "Розчаклована ніч" Шивельбуша, без сумніву, — найкраще, що я прочитала в цьому році. Поруч стоїть і "За лаштунками імперії" Віри Агеєвої. "Чи з'їсть котик мої очі, коли я помру?" Кейтлін Дауті — легенький і кумедний наукпоп про те, що відбувається з тілом після смерті. Ще почала читати "Фізичну (не)активність" Девіда Лібермана. Тема фізичної підготовки і ваги лише нещодавно мене зацікавила прицільно, і Ліберман все чудово розкладає по поличках.

випадковий нон-фікшн: просто багато книжок від "Віхоли". Чудовий проєкт. Єдине, що не просунулася з пташками, бо не було для них настрою.

експеримент із любовним романом: так вийшло, що схотілося дізнатися, чи існує цікавий любовний роман про сучасність, без екзотичних декорацій фентезі й історії, який мені сподобається. "Маленька книгарня щастя" Колґан — заледве любовний роман, "Добре в ліжку" Дженніфер Вайнер — взагалі не любовний роман, хоча обидві книжки мені зайшли. "His Redemption" — був болісною помилкою подивитися, а що там у самвидаві. "Книжкове життя Ніни Гілл" Еббі Ваксман — любовна лінія є, але десь з половини книжки.  "If I Never Met You" — уже доволі непогана й невибаглива любовна історія, "The Love Hypothesis" — майже те, що я шукала, з усього експерименту найбільше відповідає успішному результату. Мій висновок — так, хороша й некрінжова література у жанрі любовного роману існує.

фантастичне з прицілом (для оглядів, для відслідковування процесу, автора тощо): "Керамічні серця" Наталії Матолінець — технічно текст неабияк виріс! У мене було два варіанти, чим це все закінчиться, і песимістичний очікувано виграв. "Storm Front"  Джима Бучера — у мене одне питання: "За що?" Далі "Місто кісток" Кассандри Клер: ех, але ж і я в підліткові роки читала подібне. Характер Джейса — "красивий крутий хлопчик", а Клері, здається, взагалі не переживає за свою матір, яка, нагадую, виростила її самотужки. Я розумію, бунтарський вік, суперечки і все таке, але переживай же за неї хоч трошки! "Мрійник Стрендж" Ленні Тейлор — давно не читала такого приємного фантазійного янг-едалту. Перші дві частини "Путівника" Дуґласа Адамса в оригіналі і в аудіоформаті — все-таки набагато краще, ніж переклад Антомонова. Перечитувала, бо готувалася до вікторини до Дня рушника. Шкода, що Стівен Фрай читає тільки в першій книзі ( "Агенція Незалежність" — мені здається, вдала спроба створити серіальні історії від різних авторів в одному всесвіті.

фантастичне, що я просто схотіла прочитати: "Зла зима" Бйоркеліда — темне холодне фентезі про близнюків, мені сподобалось, дайте другу частину. "Шрам" М'євілля: спершу ти ненавидиш Армаду, потім потихеньку в неї закохуєшся, а потім — хрясь! — автор руйнує місто до чорта. Що тут скажеш? Прекрасно! "Донька лісу" Джульєтт Маріллер: окрім того, що це ретелінг казки про зачаклованих братів-лебедів, це ще й історичне фентезі про ірландців. #видайтеукраїнською

сучасна проза: "Принцип втручання" Горіхи Зерня і "Вивітрювання" Артема Чапая показали на прикладах, як працює сильний авторський голос і як він може зачаровувати читача. "Рудий на узбіччі" — таке, чекала більшого.

детективи: читала різне. Дівчачі детективчики Робін Стівенс зайшли на ура, як на мене, реалістичне зображення стосунків між дівчатами в цьому віці. "Правда про справу Гаррі Квеберта" Жоеля Діккера — цікаво, але розтягнуто, автор пише вміло, проте читати його більше не буду. "Дама зникає" Етель Ліни Вайт перегукнулася з "Принципом втручання" і мала дуже цікавий посил. Чиїм свідченням ти повіриш більше: людині, яка має повагу соціуму, чи тій, яка не має? "Перше слідство імператриці" Наталки Сняданко — чекала більшого, золотий кейз з інфодампами, але в цілому прикольна штука, візьму другу частину, якщо вона буде.

Читала такими мовами: українською і англійською, трішки польською, білоруською і японською.

Найбільш читані видавництва за кількістю примірників: серед літератури "Сафран" (6 шт., бо брала багато дитячих) і "Віват" (5 шт.),  "Рідна мова" (4 шт.) і "Nasha Idea" (8 шт.) серед мальописів.

Купувала в середньому втричі більше, ніж встигала читати, але й багато продала на барахолці потім. Порівняно за роками надбання, читала переважно те, що купила чи отримала в 2021 році.

Середня кількість сторінок у книзі — 200-300. Найбільша прочитана книга цього року — 704 ст.

З форматів упевнено веде фізичний, читала кілька електронок і слухала дві аудіокнижки. Також підсіла на подкасти, люто рекомендую всім  Kult Podcast — подкаст про культуру, філософію, історію, літературу, мистецтво.

Прочитана література:

1. "Лотосовий ліхтар" (казка, категорія фольклор)

2. "Легенда про Дзінвей" (казка, категорія фольклор)

3. "Король мавп" (казка, категорія фольклор)

4. Андерс Бйоркелід "Зла зима. Оповідь про кровних"

5. "Старша Едда" (категорія фольклор)

6. Робін Стівенс "Аж ніяк не жіноче вбивство"

7. Робін Стівенс "Миш'як до чаю"

8. "Оповідки Давнього Китаю" (категорія фольклор)

9. Наталія Матолінець "Керамічні серця"

10. Дженні Колґан "Маленька книгарня щастя" (експеримент любовний роман)

11. Маріо Варгас Льйоса "Хто вбив Паломіно Молеро?" (категорія класичний автор)

12. Джим Бучер "Storm Front" (експеримент популярне міське фентезі)

13. Кассандра Клер "Місто кісток" (експеримент популярне міське фентезі)

14. Дженніфер Вайнер "Добре в ліжку" (експеримент любовний роман)

15. Нацуме Сосекі "Десять ночей снів" (категорія класичний автор, японщина)

16. Леся Українка "Руфін і Прісцілла" (категорія класичний автор)

17. Вольфґанґ Шивельбуш "Розчаклована ніч. До історії штучного світла у ХІХ столітті" (категорія дослідження)

18. Енн Тайлер "Рудий на узбіччі"

19. Олексій Коваленко "Фрукти проти овочів"

20. Ленні Тейлор "Мрійник Стрендж"

21. Андрій Сем'янків "Медицина доказова і не дуже"

22. Жоель Діккер "Правда про справу Гаррі Квеберта"

23. Наталка Сняданко "Перше слідство імператриці"

24. Артем Чапай "Вивітрювання"

25. Бригіта Шер "Пакатун і Паляжун" (дитяча книга білоруською)

26. Чайна М'євіль "Шрам"

27. Тетяна Вовк "88 орнаментів кімоно" (категорія японщина)

28. Юрій Косач "Володарка Понтиди"

29. Еббі Ваксман "Книжкове життя Ніни Гілл" (експеримент любовний роман)

30. Вен Овхон, Тянь Сінсінь "Мішечок з цілінем" (казка, класична китайська опера, категорія фольклор)

31. Горіха Зерня "Принцип втручання" 

32. Шан Джонсянь, Тянь Сіньсінь "Льов Ї передає листа" (казка, класична китайська опера, категорія фольклор)

33. Вільям Шекспір "Венеційський купець"  (категорія класичний автор)

34. Quirky Quinn "His Redemption" (експеримент любовний роман)

35. Етель Ліна Вайт "Дама зникає"

36. Кейтлін Дауті "Чи з'їсть котик мої очі, коли я помру?"

37. Віра Агеєва "За лаштунками імперії"

38. Mhairi McFarlane "If I Never Met You" (експеримент любовний роман)

39. Juliet Marillier "The Daughter of the Forest"

40. Ali Hazelwood "The Love Hypothesis" (експеримент любовний роман)

41. Дуґлас Адамс "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" (аудіокнига, читають Стівен Фрай та Мартін Фрімен)

42. Дуґлас Адамс  "The Restaurant at the End of the Universe" (аудіокнига, читає Мартін Фрімен)

43. Йоко Тавада "Мемуари білих ведмедів"

44. "Агенція Незалежність" (міжавторська збірка)

45. Джеффрі Чосер "Кентерберійські оповіді. Частина І" (категорія класичний автор)

46. Книжка, яку я допомогала редагувати


З мальописів читала багато манґи. Моя улюблена — "Ательє чаклунських капелюхів". "Радіант" не виправдав сподівань. З українських мої фаворити "Залізна голова" Максима Удинського та "Арідник" Людмили Самусь. Улюблений європейський графічний роман — "Зоряний замок" Алекса Аліса, бо там ідеально все: малюнок, сюжет, альтернативна історія, історичні особи і стімпанк з ефіром! Приз за найкращий малюнок йде до "Ліги видатних джентельменів": обожнювала розглядати мініісторії на фоні. А ще прочитала маґнум опус Алана Мура "Вартові", який добре зайшов після першого відео "Твоєї підпільної гуманітарки" про Чорнобиль. Доволі несподівано сподобався "Marvel 1602". Я не фан Марвел і знаю не так багато з цього всесвіту, але сценарії Ніла Ґеймана до коміксів завжди б'ють просто в серденько.

Прочитані мальописи:

1. Камоме Шірахама "Ательє чаклунських капелюхів"  - Томи 2-5

2. Кейті О'Нілл "Принцеса + Принцеса"

3. Кейті О'Нілл "Бухта водорога"

4. Богдан Солов'ян, Нікіта Губський, Аксу Рейхан "Шлях А-16. Випуск 1"

5. Максим Удинський "Залізна голова" - Випуски 1-2

6. Алекс Аліс "Зоряний замок. Том 1"

7. Серена Бланко "Слідство веде Енола Голмс" - Книги 1-3

8. Whale "Раеліана: Наречена герцога за контрактом" - книга 1 і до кінця онлайн

9. Алан Мур, Кевін О'Нілл "Ліга видатних джентельменів. Книга 1"

10. Алан Мур, Дейв Ґіббсон "Вартові"

11. Нейтан В. Пайл "Химерна планета"

12. Майкл Морей, Стівен Ґілпін, Овен Колфер "Артеміс Фаул. Графічний роман"

13. Суу Морішіта "Кохання на кінчиках пальців" - Томи 1-2

14. Ілля Бакута, Денис Борисюк "Кобзар. Легенда Великого Лугу"

15. Людмила Самусь, Нестор Лісовський "Арідник. Сотворення світу"

16. Nicke "Понад хмарами. Том 1"

17. Тоні Валенте "Радіант" - Томи 2-3

18. Ніл Ґейман, Енді К'юберт "Marvel 1602"

19. Масаакі Ніномія "Ґаннібал. Том 1"


Не дочитала, але дочитаю (добре надкушені, принаймні 50 сторінок)

  • "Одіссея" (Одіссей нарешті доповз на Ітаку)
  • Ребекка Кван "Макова війна (лишилося зовсім трошки)
  • Дуґлас Адамс "Life, the Universe and Everything" (аудіокнига)
  • Деніел Ліберман "Фізична (не)активність"
  • Наталія Атамась "Пташина історія"
  • "Проповідник. Том 1"
  • "Японські казки, легенди, оповіді"
  • Іван Бондаренко та ін. "Метолодогія художнього перекладу. Японська мова"
  • Jay Rubin "Making Sense of Japanese"
  • Джеффрі Чосер "Кентерберійські оповіді. Частина ІІ"
  • Радек Рак "Порожнє небо" (прочитала перший твір)
  • Катерина Зарембо "Писати аналітику може кожен"
  • Мирослав Лаюк "Залізна вода"

А ще ніяк не дочитаю Сандерсона. Але я його дочитаю!

Закинула й не збираюся дочитувати

Джим Бучер "Summer Knight"


Прочитала близько восьмиста фанфіків за "Гаррі Поттером". Заспокойтесь, просто багато синглів. Вела точний перелік з назвами і тегами, що прочитала, але десь на 650 здалася.

Позначала для себе, які фанфіки я би хотіла перечитати за п'ятибальною шкалою: 1 — не перечитувала б, 5 — точно перечитала б, 4 — швидше за все, перечитаю. (Одиничка в бажанні перечитати не означає поганий текст.)

Які теги/тропи мене цікавили: подорожі в часі та fix-it, слизеринська тема, Северітус (Снейп менторить/всиновлює Гаррі), AU, розумний Гаррі. Пейрінги: Драміона. В обліку Драміони ввела тег "складний сюжет", якщо в Драміоні є якісь масштабні розслідування, пригоди тощо.

Платформи: Archive of Our Own, Fanfiction.net

Фанфіки, які позначені як ті, що я би точно перечитала:

(виписала тільки з 5, бо інакше це був би дуууже довгий список)

Драміона

Everything Is Coming Up Draco (jlpierre)

Delicate (jacemorgensterns)

Find A Way To Live On (LitheLies)

Once More with Feeling (Kyonomiko)

Holiday Howler (BethRedus)

Hindsight (floorcoaster)

The Politician's Wife (pir8fancier): класика Драміони

Draco: Phoenix Rising (Cheryl Dyson)

Sweetly Broken (LadyKenz347): ангст, hurt/comfort

Wanna Bet? (carefreekutie)

omnia vincit amor (SyrenGrey)

The Fall (Emara88)

Victim of the Fall (Pretty Desdemona)

Operation Get Draco Laid (In_Dreams)

FavConversion (MizSphinx)

The Inspectorate for Elfish Labour Conditions (Boo_82

Repeat After Me (Slytherin-Goddess214): часова петля

The Moon in Gemini (DarkoftheMoon)

The Lion, the Snake, and the Stars (bodebodebode)

It Happened in Egypt (bionically)

Woke up on the wrong side of reality (Nyx_Fedra)

The Disappearances of Draco Malfoy (speechwriter)

There's a Kind of Magic in Masks (incognitotoro)

If I'm Gonna Fall in Love (Colubrina)

Best Laid Plans (Metaphora)

Law and Marriage (DragonGrin)

Taming Granger (Jaycie Victory): один із моїх фаворитів гоґвортської Драміони; це невеличкий легкий ромком, який змусить вас реготати на весь дім

The Seduction (senlinyu): попри претензійну назву це троп idiots in love; але 18+

The Rivalry (floorcoaster)

Anchors In A Storm (inadaze22)

Absolution (morganmariewrites)

Все інше

Oh God Not Again! (Sarah1281): подорож у часі, гумор

To Recollect the Future (oliversnape): подорож у часі, Северітус

Harry Potter and the Ticket Backwards (viciousmouse): подорож у часі, серія з трьох частин

truth's like blood underneath your fingernails (TheChoicesWeMake): Северітус, Гаррі в Слизерині

Blood Spats and Bullies (Choices_We_Make): Северітус, Гаррі в Слизерині

A New Place To Stay (DebsTheSlytherinSnapeFan): Северітус

Love is a charm (atiaahmed): Северітус

Harry Potter and the Nest of Snakes (elumish): Гаррі в Слизерині, Драко й Гаррі — друзі; серія з трьох частин, на жаль, закинута

Travel Secrets: First (E4m): подорож у часі, Гаррі в Слизерині, лихий Дамблдор; серія з трьох частин, теж закинута

Draco Malfoy and the Obnoxious Stone (xEdoru): подорож у часі від імені Драко; серія з двох частин, але, схоже, закинута

Namesake Necklace (WiCeBa): Северітус

The Hogwarts Potions Professor (seekeronthepath): історія з акцентом на Снейпа,  не зовсім Северітус, але трішечки в той бік, Снейп тут хороший/адекватний; серія з чотирьох частин

If Not a Potter (AKAwestruck): не зовсім Северітус, але в той бік

A Good Man's Life (Marzipan77): Северітус, подорож у часі, розумний Гаррі

And The Snakes Start To Sing: Year One (floralandfading): Северітус, Гаррі і Драко друзі, Гаррі в Слизерині

Severus Snape Was a Pessimist (NinjaPandaScholar): не зовсім Северітус, подорож у часі, Гаррі і Снейп друзі

Time Left Today (gzdacz): Северітус

Harry Potter and the Firestarter (ReverseRaven): Гаррі в Слизерині, розумний Гаррі, близнюки Поттери; серія з трьох частин

The Definition of Normal (BrilliantLady): розумний Гаррі, АУ; серія з шести частин

my head is bloody, but unbowed (NorthernRanger): подорож у часі; серія з двох частин, онґоїнг


Щодо блогів і рецензій. Писала переважно відгуки на прохідне та легке й прокрастинувала писати на складні речі. Хоча добила минулорічний відгук на Михеда. :)
Багато спамила цитатами й проміжними думками в своєму Телеграм-каналі @rosavaredingdiary
Чимало рецензій для "Світу Фентезі" зависло на позначці 80-90%, що я виправлю вже в січні. У мене файлів десять з накиданими структурами, цитатами з книжок та інтерв'ю, які просто треба зібрати в один текст, а подекуди й дописати 1-2 абзаци до вже готового.
Трішки повернулася на буктюб і випустила в цьому році аж чотири відео! (одне з яких — розпаковка, але ок). Зробила розважальний формат для сучукрліту з коментарями та аніме, але монтажити таке діло займає чимало часу.

Плани? Планів не роблю. Але на премію книжкових блогерів КРУК треба ще дочитати пару книжок. Я беру участь в оцінюванні категорій жанрової літератури та нон-фікшену.

Коментарі

Популярні публікації